Housegard CA108 kuliltealarm med display

Kuliltealarm med display, 3-års batteri og 10 års levetid. Til rum med brændeovn, gasapparat eller anden brændstofdrevet varmekilde.

Beskrivelse

Når strømmen går, finder de fleste danskere stearinlys, gasblus og brændeovnen frem. Netop dér opstår risikoen for kulilte, som hverken kan ses, lugtes eller smages, og som gør folk søvnige frem for alarmerede. En almindelig røgalarm reagerer ikke på kulilte. Det kræver en selvstændig alarm, og den hører hjemme i ethvert hjem med en brændstofdrevet varmekilde.

Housegard CA108 måler kulilteniveauet løbende og viser det på displayet sammen med rumtemperaturen. Den kan monteres med medfølgende 3M-tape uden boremaskine, og den er lille nok til også at tage med i sommerhuset, campingvognen eller båden.

Specifikationer

  • Display med aktuelt kulilteniveau og rumtemperatur
  • Alarmhukommelse for de seneste 48 timer
  • 3-års batteri og 10 års levetid
  • Opfylder EN 50291-1:2018 og EN 50291-2:2019
  • Montering med 3M-tape, uden boremaskine
  • Test- og pausefunktion, samt advarsel når batteriet skal skiftes

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Housegard CA108 kuliltealarm med display”